Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Peterson Special Reserve 2009

Mateas78

• Beograd
    Opečen mi jezik
  • 363
    • Tobacco  Taste - forum ljubitelja lula i duvana
Peterson Special Reserve 2009
« u: 21. Veljača 2010, 17:55 »

Peterson Special Reserve 2009 je duvan koji želim da vam predstavim i da ujedno o njemu kažem sopstveno iskustvo. Upravo ga guštam, dok pišem ovaj tekst, iz Peterson Sherlock Holmes Professor lule, koja koincidencija.

Hajde najpre da predstavim prvi susret. Ovaj duvan je upakovan u metalnu kutiju – limenku crvene boje na čijem se poklopcu nalaze šare (koje valjda islustruju psa ili jelena u trku zaista ne bih mogao da budem precizan po tom pitanju). Na njoj naravno izrezbarenim slovima piše Peterson, a ispod special 2009 reserve. Sama slika kao slika je zanimljiva, pomalo mistična a boje su idealno ukomponovane. Neko će reći daj više idi u muzej pa pričaj o tome ali zapravo slika je u ovom slučaju veoma bitna, jer upravo njom Peterson želi da nam prezentuje mešavinu koja se krije ispod poklopca. Zanimljiva pomalo mistična sa divno ukomponovanim nijansama različitih duvana koje vas vinu u nebesa kao i ovog psa sa slike. Daklem, tim dizajnerima čista 10 za ovako briljantnu kompoziciju mešavine i pakovanja. U ovo pakovanje staje 100 g ovog duvana.

Kada otvorite limenku u njoj se nalazi ova mešavina uvijena u prozirnu kesicu kroz koju vam se sve ove divne nijanse zlatase, braon, crvene i ostalih boja smeše, a zapahne vas jak sladunjavi miris da prosto ne znate da li ste u bašti punoj procvetalog cveća, ili je ovo neki novogodišnji miris praznika, ili se nalazite na plaži dok tajanstveni miris dolazi ka vama sa mora, ili ste, pak, kraj toplog ognjišta dok veje sneg sa lulom u jednoj a kuvanim vinom u drugoj ruci... Zaista jak miris ove mešavine nikog  ne bi ostavio ravnodušnim. A da je mešavina mistična jeste jer vam miris deluje tako poznato a kada bi vas neko pitao na šta vas podseća ne biste znali da mu odgovorite. Ja bih rekao grožđe pomešano sa vanilom, ružama i divljim cvećem, sa mirisom najslađeg šumskog meda i još mnogo toga ali ostajem zatečen neznanjem pred ovom mešavinom. A kakvih sve tu boja ima! Počev od zlataste preko crvene i tamne Virginie do braon i crne boje Cavendisha. Dakle kakve su sve boje na poklopcu kutije takve sačinjavaju i ovu mešavinu. Taj idealni balans duvana je odgovoran za ovaj prelepi miris i ukus! Duvan je krupnije sečen ali je izuzetno mekan tako da se ponaša kao sitni sečeni duvani, dakle može se i tvrđe puniti bez problema. Vlažnost jednom rečju je idealna i mogu garantovati da je upravo to razlog mekoće duvana. Meni je u ovu Petersonku baš dosta stalo čak sam pet puta stavljao duvan dok nisam napunio lulu.

Kada napunite lulu možda će vam u prvom trenutku delovati da je duvan previše sabijen i da neće goreti međutim ja sam ga zaplio samo sa jednom šibicom i postojano mi sagoreva bez ikakvih bojazni od gašenja. Dakle, kada pripalite samo imajte tamper pri ruci da povremeno sabijete duvan jer idealno sagoreva i postojano i to u potpunosti. Kada pripalite duvan , iako prelepo miriše ovako, a i u vazduhu se vrlo ugodno oseća, mada opet teško za definisanje na šta konkretno, samog ukusa nema nigde. Ali nije smak sveta (kako sam pomislio kada sam pušio prvu lulu) ukus duvana se razvija postepeno, tek negde pred pola lule poče da se širi i da vas nadima slašću, a već od polovine lule pa do kraja ukus se u potpunosti razvije i preovlada svim vašim čulima – ništa osim slasti dok misli lutaju po pučini mirisa. Znači očekujte od polovine lule da vašoj sreći neće biti kraja jer vas ova mešavina kod pola lule prosto ošine slatkim ukusom. To već ne mogu drugačije objasniti – obično duvani imaju ili od starta ukus ili se on postepeno razvija, ali kod ovog duvana tek pre pola osećate neke neznatne deliće ukusa a onda vas na jednom preplavi slast. Kao kada voda kaplje iz slavine a zatim krene mlaz. Ukusi se prepliću razni ali su svi nedefinisani. U recenzijama piše da je duvan aromatizovan slatkim belim vinom, međutim ja isto nisam pio te ne mogu reći da li ovaj miris i ukus zaista ogovaraju njemu. Ukus me podseća na ono slatko grožđe što puca pod stiskom zuba koliko je zrelo i sočno, ali takođe mi kroz um provejava i ukus divljeg meda ili slatka od ružinih latica ali i vanile tako da sam neodlučan oko toga da li je nešto od toga ili sve to... Ovo ostavljam otvorenim da još neko kaže svoje mišljenje (možda neko ko je pio i to slatko vino pa da vidimo jer zaista ima takav ukus). Kao što već spominjah duvan se vrlo lepo ponaša prilikom pušenja, ne širi se u luli, ne ujeda za jezik, idealan je za formiranje cakea, jer je onako masniji, a i posle njega vam lula prosto prelepo miriše. Volim da čistim lulu nakon pušenja ovog duvana jer mi posle i ruke lepo mirišu. Po ispušenoj luli ostaje samo tamnosivi paperjasti pepeo. Ukoliko pušite brže stvara se kondenz ali niša strašno ili nerešivo, duvan je masniji te je to i za očekivati, zato laganije sa njim i nema mnogo kondenza. Uh što mi se dopada! Toplo ga preporučujem svim ljubiteljima masnijih mešavina – ali ovo treba dvojako razumeti! Masnijih u smislu vrlo slatkih sa jakom aromom ali i u smislu mogućnosti kreiranja cakea. Dakle, ako neko ima novu lulu neće se pokajati ako je bude upušavao sa ovim duvanom kao ni ako bude kasnije uživao u njegovim čarima.
Ocena 10/10

Ova recenzija je preuzeta sa: www.tobaccotaste.com
« Zadnja izmjena: 16. Travanj 2010, 20:40 od Mateas78 »
Historia Magistra Vitae Est!

SSEKIR75

• Bela Crkva Banat
    Oblak dima
  • 1.643
Odg: Peterson Special Reserve 2009
« Odgovori #1 u: 21. Veljača 2010, 18:16 »
ovo na slici je poznata irska srednjevekovna minijatura. vido sam je negde, ali ne mogu sad da trazim, mada nije ni bitno. duvan nazalost nisam probao ali mi zvuci zanimljivo

Mateas78

• Beograd
    Opečen mi jezik
  • 363
« Odgovori #2 u: 21. Veljača 2010, 18:29 »
Krivo mi što ga nisam poneo kad smo se videli da probaš, jerbo je limenka veća malo, ali prvom prilikom biće i toga  :1:

SSEKIR75

• Bela Crkva Banat
    Oblak dima
  • 1.643
« Odgovori #3 u: 21. Veljača 2010, 19:01 »
zdravlje od boga... pa ne mozemo bre sve duvane da isprobamo odjednom, treba materijal i za drugi put :13:

imnik

Oblak dima
  • 1.586
« Odgovori #4 u: 21. Veljača 2010, 19:06 »
Zvuci veoma interesantno. :61:

Mateas78

• Beograd
    Opečen mi jezik
  • 363
« Odgovori #5 u: 21. Veljača 2010, 19:12 »
Kad god pušim ovaj duvan osećam se ko da je  :163: ne znam zašto ali takva je slast duvana da me odmah asocira na to... U svakom slučaju duvan je savršen za one koji posebno vole aromatike!

Cigara

• Slovenija
  • *
    Odlikaš
  • 3.060
« Odgovori #6 u: 22. Veljača 2010, 01:29 »
odlicna recenzija!

molim te salji mi pm, ja sam na textovnom nacinu pa ti mozem samo odgovorit.
It's good sportsmanship to not pick up lost golf balls while they are still rolling.--Mark Twain

Mateas78

• Beograd
    Opečen mi jezik
  • 363
« Odgovori #7 u: 22. Veljača 2010, 02:19 »

molim te salji mi pm, ja sam na textovnom nacinu pa ti mozem samo odgovorit.

Ne razumem, šta je pm i jel to meni upućeno ili nekom drugom?
« Zadnja izmjena: 22. Veljača 2010, 02:24 od Mateas78 »

Cigara

• Slovenija
  • *
    Odlikaš
  • 3.060
« Odgovori #8 u: 22. Veljača 2010, 03:39 »
da tebi, privatna poruka - personal message. :)
It's good sportsmanship to not pick up lost golf balls while they are still rolling.--Mark Twain

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.432
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #9 u: 22. Veljača 2010, 07:51 »
Iako jako volim Petersonove godišnjake, ovaj duhan sam u shopu samo otvorio, pomirisao i nazad zatvorio. Miris mi je jednostavno bio pre preintenzivan.
Nisam ga pušio, možda dok gori daje sasvim drugačiji doživljaj, ali ovako na mirisanje u limenci - miris muškatnog grožđa (Mateas, tu si bio potpuno u pravu, zamirisali su ga muškatom) je bio preintenzivan, kao neki teški parfemi kakve koriste starije žene (heh, znate na kakve mislim, teške i slatke mirise).

Inače, odlično složena recenzija!  :61:
Keep it simple!

Mateas78

• Beograd
    Opečen mi jezik
  • 363
« Odgovori #10 u: 23. Veljača 2010, 00:28 »
da tebi, privatna poruka - personal message. :)

pa dobio sam samo od Dottera od tebe nisam ništa dobio... Ne razumem kako...  :52:

Cigara

• Slovenija
  • *
    Odlikaš
  • 3.060
« Odgovori #11 u: 23. Veljača 2010, 01:32 »
slao sam ti email.

Mateas78

• Beograd
    Opečen mi jezik
  • 363
« Odgovori #12 u: 24. Veljača 2010, 11:31 »
Sorry! Mislio sam da govoriš o privatnim porukama preko foruma, glupak!    :90: