Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Nosite li ručni sat?

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 390
Nosite li ručni sat?
« u: 15. Srpanj 2017, 09:34 »
Kad sam bio osnovac, nosio sam klasični mehanički sat kojeg je trebalo svaku večer navijati.
Kao srednjoškolac, nosio sam jeftine digitalne satove kupljene od švercera na ulici.
Kao student, a i kasnije, nosio sam džepni sat na lancu.
Onda sam počeo nositi mobitel u džepu (Nokia 5110), pa mi se činilo bezveze nositi u džepu dva pokazivača vremena. Umjesto sata koristio sam mobitel.
Na kraju sam shvatio da korištenje mobitela kao sata iziskuje dugu i kompliciranu proceduru u usporedbi sa korištenjem ručnog sata kada je dovoljno samo malo zakrenuti zapešće i danas opet više ne izlazim iz kuće bez sata na ruci.
Sada imam malu kolekciju ručnih satova (s kazaljkama, naravno) za različite prilike, od jeftinog "radnog" s Jägermeisterovim logom, preko najdražeg sata od pokojnog oca, pa do šminkerskog bogato ukrašenog sata. Naravno, sada su sa baterijama.

U neka davna vremena bilo je nemoguće na ulici vidjeti odraslog muškarca bez sata na ruci, danas mi se čini da ga vrlo malo ljudi nosi.
Mlađi vjerojatno nikada i nisu stavili sat na ruku. Navijati sat svaku večer pred spavanje? Kupiti digitalni sat od švercera na ulici jer ih nije ni bilo u trgovinama? Nositi sat na lancu? :52: :52: :52:

Kakvi su lulaši po tom pitanju? Jesu li lulaši veći tradicionalisti od prosjeka? Nisam si baš postavljao to pitanje pa nisam zagledao što kolege lulaši imaju na rukama...

Majka

• Vodice, HR
  • *
    Bijeli zubi
  • 98
Odg: Nosite li ručni sat?
« Odgovori #1 u: 15. Srpanj 2017, 21:45 »
Skupio sam s godinama par G-shockova, ali zadnje vrijeme mi je najdrazi Timex Expedition Scout, klasika, a cijena cca. $35...

Dawor

Žuti zubi
  • 532
« Odgovori #2 u: 16. Srpanj 2017, 07:44 »
Nekad Ruski Vostok Komandirskie na navijanje, sad opet nosim Vostok na navijanje ali samo neki jednostavan, ručice i crna podloga.

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 646
  • Tko puši, dobar je u duši.
« Odgovori #3 u: 18. Srpanj 2017, 01:22 »
Uživam u džepnim satovima s lančićem i uglavnom takav nosim budući da gotovo uvijek imam i prsluk na sebi. Imam dakako i ručni sat, no njega nosim tek onda kad nemam džepni uza se. Trenutno sam u potrazi za novim starim ručnim satom, po mogućnosti kockastijeg oblika i kožne narukvice.

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 390
« Odgovori #4 u: 18. Srpanj 2017, 10:43 »
Imam četiri džepna sata, ali više ih ne nosim. U ta četiri spada i pradjedov sat iz 1. sv. rata, koji i dan danas radi kao urica.
Inače, volim da sat bude što jednostavniji, bez ikakvih suvišnih kazaljki, ukrasa, šara, prikaza mjesečevih mijena i sličnih gluposti.

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 646
« Odgovori #5 u: 19. Srpanj 2017, 13:12 »
Karlo, ako budeš razmišljao o kakvoj prodaji, molim te da me imaš na umu. Naravno, AKO!

leonhardy

• Istra
  • *
    Bijeli zubi
  • 79
  • život je lijep, sa lulom još ljepši
    • bellarte
« Odgovori #6 u: 19. Srpanj 2017, 14:54 »
..pod time nosite li ručni sat..trebalo bi i pod pitanje,na kojoj ruci :finger:..ja npr.nosim na desnoj..što mi je ostalo iz praktičnih razloga(...a nisam ljevoruk..) dok sam radio kao konobar,pa  da me netko ne uhvati na foru..s pitanjem koliko je sati?..a a onda tacna puna pića ode naopako.. :82:
..i tako cca negdje od '87god....a i promjenilo se tih vurica u međuvremenu..prvi mi je bio dar od Krizmanog kuma..
..bio je to SELK ..iz Kutine..da,da imali smo mi i takvu industriju...dosta mi je dugo trajao,poslije sam ga poklonio mlađem bratu..i on ga je nosio sigurno pet ,šest godina..potom mu se gubi trag..u meduvremenu bilo je tu nekih Swatcheva,nekih ruskih egzibicija,japanskih seika..trenutno koristim Christian Lay..rođ.poklon moje supruge..
..no retrospektivnim pogledom smatram da je korištenje sata zapravo ogranicenje uma,prostora i vremena kao takvog...naime,kako se bavim izradom ukrasnih zidnih satova to svakako znam...pa nekad kupcima ponudim sliku umjesto sata (...iako su satovi sa slikom,dakle dva u jedan..no osnova je sat)...jer slika zapravo "širi"vidike a satovi sužavaju...

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 390
« Odgovori #7 u: 20. Srpanj 2017, 12:34 »
gotovo uvijek imam i prsluk na sebi

Da, prsluk i džepni sat na lancu je savršena kombinacija.
Ja skoro nikada ne nosim prsluk, tako da sam sat nosio u džepu traperica. Kada se uz sat našao i glomazni, teški mobitel, bilo je toga previše u džepu.

..bio je to SELK ..iz Kutine..da,da imali smo mi i takvu industriju...

Imao sam i ja SELK-ov sat :)

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 646
« Odgovori #8 u: 20. Srpanj 2017, 22:13 »
Ne mogu a da opet ne prokomentiram kako su prijašnja vremena imala istančan osjećaj za estetiku i uzvišen duh. Nosili su satove, no nisu žurili pretjerano. Naše današnje "nemam vremena" po mom je mišljenju tek moda svog vremena. Uvijek moraš izgledati prezaposlen. Još kad hoćeš gledati na vrijeme, vadiš ciglu iz džepa - onako šarmantno. Nažalost, to nam je postalo neizostavan dio stvarnosti.

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 390
« Odgovori #9 u: 23. Srpanj 2017, 11:00 »
Ja se osjećam opuštenije kada imam sat na ruci.
Uvijek imam određeno u koje vrijeme trebam biti na kojem mjestu, bilo točno određeno npr. kada trebam biti na poslu, bilo približno, npr. kada trebam biti doma na večeri.
Sa satom na ruci uvijek točno znam koliko dugo mogu još raditi ono što volim, bez stresa i panike hoću li zakasniti na sljedeću aktivnost, i uvijek točno znam koliko dugo moram još raditi ono što ne volim i kada ću postati slobodan.

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 646
« Odgovori #10 u: 08. Kolovoz 2017, 00:27 »
Uz ovu temu...  :lula11:
Budući da razgovaramo o džepnim satovima, dodat ću jednu zanimljivost, a možda mi netko može konkretno nešto i ponuditi na tu temu. Naime, poznato vam je da postoje i dupli lanci, tzv. Double Albert chain/lanac. Možda vam je međutim manje poznato što je išlo na drugi kraj lanca. Da podsjetim,s jedne je strane dakako bio sat (džepni), no s druge nešto sasvim neočekivano. Prijevod nisam ni tražio, a vjerujem da ni ne postoji na hrvatskom služben naziv za ono što je poznato kao Vesta case. Vesta case/kutija je metalna kutija u kojoj se -u drugom džepu prsluka - nosilo šibice kako se ne bi smočile te ostale suhe tijekom kišnog dana. Radi usporedbe, reći ću kako izgledom takve kutije podsjećaju na kutije Zippo upaljača. S jedne strane poklopac kao otvor, a s druge (donje) strane metalno-naboran dio koji je služio kao potpaljivač šibica. E sada... ako imate Vestu, a stavite današnje Safety matches / sigurnosne šibice, ništa se neće dogoditi ukoliko pokušavate upaliti šibicu. Razlog je dakako taj što su se ranije koristile drukčije šibice, tzv. Strike anywhere matches. Poznato je - još u starim filmovima - kako su te šibice palile kresanjem od bilo koji predmet koji je stvarao otpor (bila to cipela, zid ili štajaznam). Zbog toga su to bile šibice koje su bile kompatibilne i za Veste kutije. Koga zanima više, može dakako mnogo podataka i sam pronaći na netu.
Da se vratim na same Veste. Tražim naime jednu za sebe. Poznato je da postoje u mnoštvu oblika i rezbarija koje su stvarno umjetnost za sebe. Na internetu sam pronašao neke čije cijene idu i do 4000 EUR-a, a moj normalne, i to iz viktorijanskog vremena, dakle kraj 19. st., mogu se nabaviti po cijeni i do 150 EUR-a. Moj problem je što još nisam pronašao neku koja bi mi odgovarala izgledom. Stoga ovu informativno -potražujuću poruku upućujem i društvu ovdje. Možda netko ima, a da ni ne zna što je zapravo to i čemu služi.
Prilažem izgled jedne iz viktorijanskog razdoblja.
http://images.antiquesatlas.com/dealer-stock-images/carseantiques/Victorian_silver_vesta_case_wi_as273a202b-2.jpg

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.356
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #11 u: 08. Kolovoz 2017, 08:27 »
Skroz zanimljivo,nisam znao za te kutije za sibice.
Mozda bi se toga dalo naci po antikvarnicama.
Keep it simple!

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 390
« Odgovori #12 u: 08. Kolovoz 2017, 14:13 »
Vidim da se upravo sada na aukcije.hr za 250 kuna prodaje Britanski držač za šibice - vesta i keramička lula, 19. stoljeće

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 646
« Odgovori #13 u: 09. Kolovoz 2017, 14:22 »
Izgleda jako fino. Djeluje mi iz vremena 1900-1920. Cijena - bagatela.

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 390
« Odgovori #14 u: 09. Kolovoz 2017, 18:42 »
Cijena je takva vjerojatno jer malo tko zna što je to.
Do jučer nisam ni ja znao. Svašta se dozna na ovom forumu :lula1: