Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Schurch Sobranie

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.279
Schurch Sobranie
« u: 28. Travanj 2018, 18:00 »
Na skorom uskrsnjem druzenju na Kastvu donio sam vrecicu Schurch Sobrania i momcima se prilicno dopao. Kako me Ivan pitao nesto vise o proizvodjacu nisam imao informacija, osim da je ovo jos jedan od pokusaja da se stvori duhan priblizan vec mitskom "Balkan Sobraniu". Osobno, nalazim ga izvrsnim i danas sam dobio, ako se to tako moze nazvati, vec redovnu posiljku iz Lugana. Ukratko, radi se o  izbalansiranom duhanu, ribbon reza, a sastoji se od latakije, virginije, nesto orijentalaca i mrvice periqua. Ne mijenja okus tokom pusenja, srednje je jacine, tako da se moze pusiti cijeli dan i ne zamara. Koliko se sjecam "Balkan Sobranie" cesto je znao imati "retrogusto" na susenu rajcicu, a to je pecat koji ostavlja "yenindje". U ovoj kombinaciji toga nema, pa mi je mozda  iz tog razloga ova mijesavina jos bolja. Ostavlja satenasti okus u ustima i drugi dan, pa je to jedan  od razloga sto sam se nakon nekog vremena posvecenog "toscanima" vratio luli. To o "toscanima" bi bila druga prica, pa zato nekom drugom prilikom. Inace, u Svicarskoj ova delicija kosta 12 eura 100 grama.
Par rijeci o nastanku ovog duhana. Gospodin koji ga je izmijesao je Hans Schurch i ovim se zanatom bavi od 1964-te. Na vijest da se "Balkan Sobranie" nece vise proizvoditi, razocarani lulasi, sljedbenici BS-a, zamolili su ga da nesto ucini, da pokusa nastaviti hod gdje su drugi stali. I nastavio je i to s punim dignitetom. Osim ovog, postoje i druge njegove mjesavine koje ce, nadam se, moj prijatelj Claudio donijeti na probu. On duhan kupuje u maloj tabakeriji ispod opcinske zgrade u Luganu, a na zalost, nema je na Internetu, dok se neke Schurchove mjesavine mogu naci preko interneta. Inace, Hans Schurch ne vidi, odnosno slijep je, pa usprkos nedostatku da razlikuje duhane po bojama, sigurno je da u njegovim drugim osjetilima ima nesto vise, na nasu pusacku radost,
sto mu daje sposobnost da stvori ove sjajne duhanske kombinacije.

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.396
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
Odg: Schurch Sobranie
« Odgovori #1 u: 29. Travanj 2018, 19:30 »
Zvuci mrak. Veselim se probati ga na vec tradicionalnom ljetnom druzenju u Rustici :)
Keep it simple!