Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Strelicarstvo

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.255
Strelicarstvo
« u: 06. Travanj 2017, 15:52 »
Kako nas ima na forumu koji se bavimo tim sportom ili disciplinom, kako kome odgovara, evo otvorio bih temu s mojim zadnjim strelicarskim dogodovstinama. U subotu sam  prvi put nastupio na jednom hunter and field turniru. Za neupucene, radi se o gadjanju na otvorenom, preciznije u sumi, dakle teren je raznolik, a mete su razlicite velicine (20,40,60,80cm), kao i udaljenosti. U kategoriji "field" znaju se udaljenosti, dok se u "hunteru"  ne znaju. Vrlo uzbudljivo i tehnicki vrlo zahtijevno takmicenje, osobito kad se gadja sa strmine, ili kad su mete visoko ili nisko postavljene. Maksimalna udaljenost za goli luk je 50m. Kao prvi objektiv koji sam si postavio, bio je da ne izgubim ni jednu strijelu (easton ACE kosta cca25 eura) i da realiziram 200 bodova. Uspio sam i u jednom i u drugom, i ostvario  upravo 200 bodova, sto je bilo sasvim dovoljno za posljednje mjesto. Za razliku od dvoranskih turnira ovo je sasvim nesto drugo i za mene je maksimalno sto strelicarstvo moze pruziti. Probat cu jos 3D,premda je dosta slicno ovome, samo sto su tamo u pitanju razlicite zivotinje, naravno od spuzve.

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 337
Odg: Strelicarstvo
« Odgovori #1 u: 10. Travanj 2017, 11:16 »
Ne javljaju se streličari?
Šteta. Ja sam eto zainteresiran, ali nisam se još odlučio svratiti do kluba da isprobam bi li to bilo nešto za mene...

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.255
« Odgovori #2 u: 10. Travanj 2017, 11:45 »
Valja probati! Nakon sklopljenih poznanstava u klubu, shvatio sam da su oni koji su ostali vrlo "zagrijani" i da se prakticki nitko ne zadrzava, ako se u tome nije nasao i to strastveno. Strelicarstvo ima niz aspekata, od onog rekreativnog do spiritualnog, pa je zato otvoren za sve uzraste i kategorije. Ali za jedna post tema je presiroka. :2:

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 337
« Odgovori #3 u: 10. Travanj 2017, 12:43 »
Streličarski klub Zadar jučer je imao turnir. Na žalost, nisam mogao svratiti pogledati.
Povodom toga objavljen je poprilično opširan tekst o klubu, natjecanjima, opremi i streličarstvu općenito. Za laika poput mene, vrlo informativan tekst: Streličarska fešta u Crnom

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.255
« Odgovori #4 u: 10. Travanj 2017, 15:53 »
Procitao sam clanak sa zadovoljstvom, a zakljucak je da je sudbina malih sportova svugdje jednaka. Sve se bazira na volontarizmu clanova, velika su odricanja, ali  solidarnost, nova poznanstva i druzenja sve nadoknadjuju. Inace, nisam o tome prije razmisljao, nepoznata mi je bila terminologija na hrvatskom vezana uz strelicarstvo i luk. Osobno, izraz "krakovi" za "flettente" na talijanskom, ili "limbs" na engleskom mi je pomalo cudan.

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 583
  • Tko puši, dobar je u duši.
« Odgovori #5 u: 10. Travanj 2017, 16:23 »
Sesa, tebi čestitam na ostvarenom rezultatu na turniru i raduje me da ta tema ovdje ima svojih pobornika. Nažalost, totalni sam laik, ali ukoliko otkrijem tu u svojoj blizini nešto sličnog tipa, raspitat ću se i možda pridružiti jednom takvom hobiju jer ima u sebi ono nešto iskonsko, a što privlači.

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.255
« Odgovori #6 u: 10. Travanj 2017, 16:55 »
Doduse, ima strelicarstvo i svoju "dijabolicnu" stranu...ukoliko se moze rabiti taj termin za gadjanje lukom i strijelom. Ne mislim pri ovome na cinjenicu da se radi o oruzju, vec na one dane kad luk ne slusa, i koliko god nam se cinilo da smo ok, u formi, odmoreni, koncentrirani i sve pet, nista. Strijele idu ko rakova djeca, kuda koji mili moji, i sve je uzalud. Valja se tim danima pomiriti. Ovdje govorim o golom luku, koji nema sva pomagala koja su prisutna na olimpijskom ili slozenom luku ("compound"). Ali utoliko luk zrcali ono sto smo u odredjenom trenutku, koliko god se mi trudili sakriti cinjenicno stanje. :neto:

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 583
« Odgovori #7 u: 10. Travanj 2017, 18:32 »
To što opisuješ me pomalo podsjeća na lulu i duhan, i ono vrijeme kad nikako da se spoji to dvoje i da se mirno lula ispuši. U pozadini je uvijek nešto drugo, nešto što se samo kroz lulu zrcali, upravo to što i sam govoriš.

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.255
« Odgovori #8 u: 16. Lipanj 2017, 13:31 »
Eto odradio sam i 3D. Zabavno i vrlo, vrlo zahtijevno takmicenje. Za neupucene, gadjaju se makete raznih zivotinja s razlicitih, nepoznatih udaljenosti. Za goli luk, maksimalna udaljenost je 30 metara. Kako se radilo o mom prvom iskustvu s 3D, cinilo mi se jako tesko, sto su mi i iskusniji strelicari potvrdili. Vecina maketa bila je postavljena uzbrdo, a manje zivotinje (jez, zaba, puz, kornjaca...itd...bile su prilicno udaljene). Turnir se odrzavao u sumi i u hladu, pa je usprkos velikim temperaturama bilo podnosljivo. Odlicno je bio organziran. U mojoj konkurenciji bilo nas je 27 i ovaj put nisam dosao posljednji (dvadeseti!). Za utjehu mogu reci da ni jednu metu nisam promasio dva puta (dvije strijele po maketi, ukupno 48 strijela). Imao sam pet promasaja zbog kojih se jos uvijek glodjem, ali nadam se da ce iduci put biti bolje.  :1:

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 583
« Odgovori #9 u: 16. Lipanj 2017, 14:40 »
Zvuči fantastično. Čestitam ti majstore. Siguran sam da će s vremenom rezultati biti samo bolji.

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.255
« Odgovori #10 u: 16. Lipanj 2017, 15:52 »
Hvala Boka, nadam se. A ja tebi cestitam na odlicnom tekstu koji si stavio na FB. Dijelim u potpunosti sve sto si napisao, iako nisam vjernik... :molim:

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 583
« Odgovori #11 u: 18. Lipanj 2017, 23:40 »
Hvala ti Sesa, tvoja mi pohvala mnogo znači.
Tekst je nastao iz pomalo ogorčene reakcije koju sam izrazio na prethodni tekst tog istog čovjeka, a koji govori o pitanjima religije na način koji doista doziva podsmjeh. Posve mi je razumljivo zašto ljudi ne žele ništa imati s tim. No i mnogi koji se deklariraju vjernicima stide se takvih izjava. Zbog toga sam, a iz perspektive svojeg teološkog diskursa odlučio pokazati da to uvelike nema veze ni s religijom, a ni s vjerom kao takvom. Teološki su takve stvari doista davno prevladane i to je jedna ozbiljna znanost. No u praksi, većina tih ljudi nema potrebu da uopće čita literaturu koja je nova, koja ima možda nešto novo kazati i sl. No zbog toga su još uvjereniji u svoj, moram kazati nezdravi stav.
Ja jesam teolog, no ne znam u kojoj sam mjeri vjernik. Ipak, mislim da nas sve dodiruju pitanja temeljne zbilje, etiologija, sadašnjost, a i eshatologija ovog našeg svijeta. Zbog toga me raduje da ti kao onaj koji "nije vjernik" vidi vrijednost u mom tekstu. U vrijeme ovakvih pobožnjaka, ne vjerovati mi se doista čini boljim i zdravorazumskim izborom spram temeljnih pitanja svijeta.  :67:

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.255
« Odgovori #12 u: 19. Lipanj 2017, 12:34 »
Izraz vjernik je bremenit znacenjima i sklon nesporazumima, pa je utoliko nespretno koristen, ali nisam imao precizniji na raspolaganju. Doduse i njegov antipod "nevjernik" je takav, ali kako bilo slazes se da nije lako postaviti granice ovim terminima. U svakom slucaju okrenut sam vise onom sadasnjem (u hinduismu "tat tvam asi" ) nego eshatoloskom. Ne pristajem ili jednostavno ignoriram da ono sto je poslije o kojem ne znamo nista  uvjetuje tu i sada...ako, nista, onda bi barem trebalo biti obrnuto.Naravno, ovako receno, zvuci banalno, ali ni mjesto ni vrijeme nam ne dopustaju dublje analize. Pa da bi ipak ostali koliko toliko vezani uz strelicarstvo, recimo za Konfucija je ova disciplina jedna od sest svetih, a zanimljivo je da rabini opisuju molitvu kao odapetu strijelu koja stremi cilju.Onom bozjem. Za to je nuzna vjestina, jer u protivnom, moze zavrsiti u "necistim" rukama i vratiti se nespretnom strijelcu u nezeljenom obliku.