Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Dvojbe oko usnika - akril ili ebonit (vulkanit)?

nick_praskaton

• Dalmacija
  • *
    Bijeli zubi
  • 6
Dvojbe oko usnika - akril ili ebonit (vulkanit)?
« u: 09. Veljača 2021, 13:43 »
Kao što ste mogli pročitati iz mojeg predstavljanja, kupujem lulu i naišao sam na neke dvojbe i nepoznanice koje nisam uspio pronaći na forumima.
Radi se o odabiru usnika. Znam za temu iz 2012. gdje se glasalo o tome koji je kome bolji, te se raspravljalo o prednostima i manama svakog materijala.

Sažetak rasprave:

PREDNOSTI EBONITA:
- mekši je pod zubima

MANE EBONITA:
- oksidira (pozeleni)
- zna smrdjeti
- lako blijedi
- osjetljiv na čišćenje alkoholom (izblijedi)
- teže održavanje

PREDNOSTI AKRILA:
- lakše se održava
- ne blijedi (imaju dugotrajniji sjaj)

MANE AKRILA:
- plastični osjećaj pod zubima.

Ukoliko stavimo sa strane što tko osobno voli, npr. recimo da nije bitan osjećaj pod zubima, ostaje problem održavanja kod ebonita: njegovo blijeđenje, oksidacija i smrad te reakcija na alkohol.

Ono što mi nije jasno, je li on zaista lako oksidira i počne smrdjeti? Je li se ta oksidacija javlja vrlo brzo ili nakon dugog korištenja lule? Postoji li neki drugačiji način čišćenja usnika od ebonita da ne pobijeli od alkohola, odnosno neko drugo sredstvo? Je li problem vratiti sjaj ebonita odnosno je li on stvarno jako izgubi sjaj da je to toliko strašno vidjeti?

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.311
Odg: Dvojbe oko usnika - akril ili ebonit (vulkanit)?
« Odgovori #1 u: 09. Veljača 2021, 18:49 »
Ebonit je materijal koji sadrzi sumpor. Nakon odredjenog vremena ima tendenciju blijediti ili dobija smedju boju. Sto se odrzavanja tice alkohol nema veze, pouzdano znam jer mi je posao izmedju ostalog i restauracija lula. Moze se vratiti stari sjaj, ali je dosta komplicirano. Osim toga nisu svi iste kvalitete. Ako nije problem drzanje lule u zubima onda svakako preporucam akril. Ima i njega mekseg.

nick_praskaton

• Dalmacija
  • *
    Bijeli zubi
  • 6
« Odgovori #2 u: 10. Veljača 2021, 07:56 »
Hvala vam na odgovoru. S obzirom na to da Savinelli na svojoj internetskoj stranici u ponudi od 1053 lula, ima 66 lula s ebonitnim usnikom, a 985 lula s akrilnim, drastično mi se smanjuje izbor, pogotovo modela Savinelli 111 KS i Savinelli 128, oko kojih dvojim izbor.

Na ovoj internteskoj stranici sam pročitao kako se početnicima preporučuje Billiard izvedba, duga oko 14 cm, promjera glave 3 - 4 cm, a visina da ne prelazi 4,5 cm, tako da ću najvjerojatnije uzeti Savinelli 128, jer bi na ovoj drugoj bila prevelika glava.

Još bih samo zamolio za savjet oko izbora promjera filtera. Mislim uzeti sa promjerom 9 mm, jer sam shvatio da se na trafikama najčešće prodaju oni sa 9 mm, dok se ovi od 6 mm mogu samo kupiti u malo boljim odnosno specijaliziranim trgovinama. Stoga me zanima moram li na nešto još obratiti kod promjera filtera?

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.311
« Odgovori #3 u: 10. Veljača 2021, 08:10 »
Filter koriste uglavnom njemacki pusaci lule. Ako se moze bolje je bez filtera, naravno to je samo moje skromno misljenje... :61:

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.439
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #4 u: 10. Veljača 2021, 11:53 »
Evo već 15 godina radim isključivo s ebonitom, kao i velika većina majstora na svijetu. Današnji ebonit je neusporedivo bolji od starih, bez ikakve bojazni možete kupiti lulu s kakvim god usnikom želite. Još nisam imao reklamacija ili primjedbi na usnike, a po meni je osječaj na zubima neusporedivo bolji od akrila.
Keep it simple!

nick_praskaton

• Dalmacija
  • *
    Bijeli zubi
  • 6
« Odgovori #5 u: 10. Veljača 2021, 12:27 »
Filter koriste uglavnom njemacki pusaci lule. Ako se moze bolje je bez filtera, naravno to je samo moje skromno misljenje... :61:
Super, znači onda da nije bitan promjer filtera, ako se može bez njega. Hvala na mišljenju. Pročitao sam da se u tom slučaju, kada ne ide filter, stavlja onaj umetak da smanji rupu. Je li to obavezno ukoliko se ne stavlja filter?

nick_praskaton

• Dalmacija
  • *
    Bijeli zubi
  • 6
« Odgovori #6 u: 10. Veljača 2021, 12:31 »
Evo već 15 godina radim isključivo s ebonitom, kao i velika većina majstora na svijetu. Današnji ebonit je neusporedivo bolji od starih, bez ikakve bojazni možete kupiti lulu s kakvim god usnikom želite. Još nisam imao reklamacija ili primjedbi na usnike, a po meni je osječaj na zubima neusporedivo bolji od akrila.
Cjenim vaš odgovor, i hvala na podijeljenom iskustvu i mišljenju. Sada mogu biti miran da neću pogriješiti ni s jednim ni drugim materijalom usnika.

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.439
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #7 u: 10. Veljača 2021, 15:54 »
Super, znači onda da nije bitan promjer filtera, ako se može bez njega. Hvala na mišljenju. Pročitao sam da se u tom slučaju, kada ne ide filter, stavlja onaj umetak da smanji rupu. Je li to obavezno ukoliko se ne stavlja filter?

Bitan je promjer, naravno ako želite pušiti s filterom. Imam jednog stalnog kupca koji dimi samo 9mm filter lule. Predložio sam mu da mu napravim 6mm filter lulu, no kaže da mu to ne odgovara, da mu je 9mm filter idealan.

Ako se ne koristi filter, ne mora se staviti nikakav adapter, lula tada djeluje kao mali reverse calabash sistem (hladi se dim u tom prostoru u usniku)
Keep it simple!

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.311
« Odgovori #8 u: 13. Veljača 2021, 18:27 »
  Bez sumnje da je sve stvar ukusa, a i u ovom slucaju i okusa. Kako mi kroz ruke dnevno prolazi veliki broj lula uglavnom velikih proizvodjaca, a tu i tamo zaluta poneki majstor manje produkcije, uglavnom samo Dunhill i Ashton ne rade s akrilom. Znaci ako nadjete neku dunhillovu lulu s akrilom, usnik nije sigurno original. Drugi iznad svega europski proizvodjaci imaju tendenciju akrila. Usput, ebonit ga je preskocio po cijeni.Slazem se da je danasnji ebonit bolji, ali vec su postojale velike razlike i prije. Srediti jedan Charatanov usnik je zbilja zamorno. Kako bilo valjaju i jedan i drugi, a o cumberlandu da i ne govorimo.

nick_praskaton

• Dalmacija
  • *
    Bijeli zubi
  • 6
« Odgovori #9 u: 14. Veljača 2021, 18:50 »
Na kraju sam naručio ovu sa fotografije, Savinelli 111 KS, izvedba "Bianca Smooth".
Ima akrilni usnik, debljina filtera je 6 mm. Naručio sam je preko rođaka iz SAD-a. Inače sam primijetio da Amerikanci očito preferiraju 6 mm filtere, jer na stranici smokingpipes.com od kamo sam naručio, od 120 lula proizvođača Savinelli, u ponudi imaju samo dvije od 9 mm. Ostale su sve 6 mm. Zašto? Nemam pojma.
Što se tiče filtera, Havana Cigar Shop mi je usput i tamo imaju za kupiti filteri Savinelli balsa 6 mm, tako da mi neće predstavljati problem ukoliko bi se odlučio na pušenje s filterom. Eto, vidit ćemo što dalje kada mi lula pristigne (kroz koji mjesec dana).
« Zadnja izmjena: 14. Veljača 2021, 18:59 od nick_praskaton »