Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Laneno ulje?

herr Bolto

• Zagreb
  • **
    Peče me jezik
  • 117
Laneno ulje?
« u: 07. Rujan 2010, 20:48 »
Pozdrav svima, pitanje... Dal je itko od iskusnih koristio laneno ulje umjesto šelaka radi impregnacije boje u vrijesu? Ako da, može li se potom lula finiširat sa carnaubom?
It always turns out better then you hoped for

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.423
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
Odg: Laneno ulje?
« Odgovori #1 u: 08. Rujan 2010, 09:21 »
Nope, nisam nikad koristio laneno ulje na luli. A mislim da ti je klasično poliranje dovoljna impregnacija boje. Barem se meni dosad nije ništa s bojama na lulama desilo. Osim naravno što potamne malo s vremenom od svih sokova koji se upiju ud rvo.
Keep it simple!

herr Bolto

• Zagreb
  • **
    Peče me jezik
  • 117
« Odgovori #2 u: 08. Rujan 2010, 11:42 »
Hm...Baš sam malo čitao o tome na http://www.pipemakersforum.com/ i čini se da laneno ulje nije tako loša ideja (ono 100%, bez primjesa)- naravno, nanosi se u 3 premaza sa sušenjem od kojih par dana, ali štiti boju, a vrijesu daje fini mat izgled... ako itko ovo isproba- a ja definitivno hoću- neka objavi slike molim

Nope, nisam nikad koristio laneno ulje na luli. A mislim da ti je klasično poliranje dovoljna impregnacija boje. Barem se meni dosad nije ništa s bojama na lulama desilo. Osim naravno što potamne malo s vremenom od svih sokova koji se upiju ud rvo.

Također, dosad sam samo polirao lule nakon bajcanja (brusni papir gr. 2000, čeličnu vunu, trippoli, itd.), no znalo se dogoditi da i nakon toga, uz malo alkohola na pamučnoj krpici, ipak prenesem malo boje na krpu. Nakon toga sam samo ponovio postupak poliranja.

Isprobat ću to laneno ulje pa tko zna, možda se iznenadim!

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.423
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #3 u: 08. Rujan 2010, 12:28 »
Da, definitivno treba probati. Ja sam zadovoljan sa rezultatom koji dobijem s poliranjem kakvo sad prakticiram i nekako mi više paše sjaj na lijepo oblikovanom drvetu. Javi svakako rezultate, baš me zanima.
Keep it simple!

Robi 1 Kenobi

• *
    Oblak dima
  • 1.943
« Odgovori #4 u: 08. Rujan 2010, 13:14 »
Nekome više paše sjaja, nekome s nečeg drugog :1: :P

Inače je brutalno zdravo svaki dan pojesti žlicu lanenog ulja.
TAKE ONE FOR THE TEAM!

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.291
« Odgovori #5 u: 08. Rujan 2010, 13:41 »
Slazem se, ima puno omega 3. A za lule ne bih ga koristio...svejedno, moze se pokusati...

herr Bolto

• Zagreb
  • **
    Peče me jezik
  • 117
« Odgovori #6 u: 08. Rujan 2010, 15:09 »
Slazem se, ima puno omega 3. A za lule ne bih ga koristio...svejedno, moze se pokusati...

Zašto ne? čujem da se na lule može staviti i maslinovo ulje, u biti, bilo koje jestivo.
Sad zamislite, maslinovo ulje na lulu od masline? kako bi to utjecalo na boju? Our imagination holds no limits...

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.291
« Odgovori #7 u: 08. Rujan 2010, 15:22 »
Laneno ulje lako se kvari (ono jestivo)...a ne znam cemu uopce stavljati ulje na lulu. Postoje metodi, npr.
oil cured ili kako se vec zove, da bi se dobila lula vec spremna za pusenje, ali tada se ulje zagrijava u zarnici.
No svaki eksperiment je dopusten.  :152:

imnik

Oblak dima
  • 1.586
« Odgovori #8 u: 08. Rujan 2010, 17:24 »
Po preporuci jednog prijatelja probao sam staviti maslinovo ulje kod odrzavanja vulkanitnih usnika (poliranje nakon smirglanja) i rezultatom sa jako zadovoljan.

Dawor

Žuti zubi
  • 532
« Odgovori #9 u: 08. Rujan 2010, 20:42 »
Ja premazujem držalice na noževima jestivim lanenim uljem, i drvo potamni nakon što se premaže.

Možete vidjeti razliku ovdje gdje nije premazana (ni dovršena) i nakon što je dovršena. Mislim da sam
šmirglao do gradacije 800.

« Zadnja izmjena: 08. Rujan 2010, 20:44 od Dawor »

--muki--

• Osijek
    Žuti zubi
  • 504
    • tNd pipes
« Odgovori #10 u: 08. Rujan 2010, 20:57 »
nice :)
"URTEILE NICHT ÜBER DINGE, VON DENEN DU NUR ECHO UND SCHATTEN KENNST !"

rodjo

• Zagreb
  • *
    Lulaš prve klase
  • 2.406
  • Briar block maker
« Odgovori #11 u: 08. Rujan 2010, 21:33 »
ovaj moj stalak je premazan lanenim uljem (industrijskim ne jestivim) i to u par slojeva, odlično se pokazalo, ispočetka ima malo čudan miris ali se vremenom izgubi.

--muki--

• Osijek
    Žuti zubi
  • 504
    • tNd pipes
« Odgovori #12 u: 09. Rujan 2010, 06:46 »
lijepo drvo... mislio sam u prvom trenutku da je padouk u pitanju ali cini mi se da ipak nije - padouk je malo narandzastije/smedji... koje je drvo stalka??
"URTEILE NICHT ÜBER DINGE, VON DENEN DU NUR ECHO UND SCHATTEN KENNST !"

rodjo

• Zagreb
  • *
    Lulaš prve klase
  • 2.406
  • Briar block maker
« Odgovori #13 u: 09. Rujan 2010, 08:39 »
nekakakva egzota nisam siguran ali možda je padouk, lan mu daje malo drugačiju nijansu od originalne njegove boje, inače se koristi kao vodootoprni parket za vanjsko polaganje...

geco0on

• *
    Bijeli zubi
  • 5
« Odgovori #14 u: 28. Siječanj 2014, 12:12 »
Evo kako izgleda lula finiširana lanenim uljem i na kraju samo ispolirana:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/833/d6gm.jpg

Malo kasnim sa odgovorom, ali nadam se da ćete mi oprostiti jer sam novi član..  :15: