Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

obrada usnika poluproizvoda

Ivan Drago

• Karlovac
  • *
    Bijeli zubi
  • 42
obrada usnika poluproizvoda
« u: 05. Prosinac 2014, 22:28 »
Razmišljao sam da kupim ponešto usnika od vulkanita sa stranice http://vermontfreehand.com/stems/. Koliko vidim to su ljevani usnici koje treba obraditi. E sad, ja nemam ni tokarski stroj ni onaj alat od PIMA s kojim bi mogao obaditi pero usnika da dobro sjedne u rupu u drvetu. Da li se to da napraviti "na ruke" da bude kak se spada ili je to previše muke? Koja su vaša iskustva s tim?

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.424
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
Odg: obrada usnika poluproizvoda
« Odgovori #1 u: 06. Prosinac 2014, 08:59 »
Hm, možda postoji drugi način da kreneš..

Tenone je praktički nemoguće raditi bez Pimovog (ili sličnog) alata, ili tokarskog.
Da ne kupuješ brdo alata prije nego li uopće vidiš da li je izrada lula za tebe, kupi si par kitova za izradu, već su probušeni i sa namontiranim usnicima a cijenovno će te koštati jednako kao da kupuješ klocnu i usnik. Na taj način ne trebaš ni svrdla, nećeš zeznuti klocnu s krivim bušenjem, ne moraš brinuti oko tenona...

Kad napraviš desetak lula iz kitova, onda kreneš s alatom.
Tako sam ja krenuo, tako su krenuli skoro svi majstori za koje ja znam.

Druga stvar je da nemoj kupovati materijal iz Amerike. Sav taj materijal je iz Europe :1: pa zašto plačati skuplje i zašto riskirati objašnjavanje carinicima što je to što si kupio i gledati koliku će ti carinu drapnuti.

Neki od Europskih shopova koji imaju skoro sve što ti treba su Janzen Peifen, DanPipe, P.E. Hermann..

Eto, ja bih na tvom mjestu u ovom stadiju izbjegao samostalno bušenje klocne, koje je najriskantniji zahvat pri izradi lule, jer nakon bušenja ili nastaviš raditi ili baciš krivo zabušenu klocnu u smeće.
Keep it simple!

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.291
« Odgovori #2 u: 06. Prosinac 2014, 12:23 »
Potpisujem... :1:

Ivan Drago

• Karlovac
  • *
    Bijeli zubi
  • 42
« Odgovori #3 u: 06. Prosinac 2014, 15:03 »
Hvala na savjetima! Što se tiče alata, u potpunosti se slažem s tobom. Nema smisla gomilat alat u ovoj početnoj fazi. Pogledat ću što ovi shopovi nude pa ću vjerojatno za početak uzeti već izbušenu klocnu.

Znaš za još koji alat osim PIMA s kojim se da napraviti tenon?

Možda nije loša opcija za ljude bez odgovarajućeg alata kupiti tenon od delrina pa ga uvalit i zaljepit u komad vulkanita? Da li se i u tom slučaju tenon mora prilagođavati ili su to neke standardne dimenzije koje bi trebale pasati u mortise(koji promjerom odgovara tenonu)? Ne mislim to još radit pitam ovak čisto informativno..

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.424
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #4 u: 06. Prosinac 2014, 19:47 »
Ima ih jos dosta, Pimov je daleko najjeftiniji.

Moze se raditi s delrinom, tada samo s forstnerom treba zaravnati kraj usnika, izbusiti rupu za delrin tenon i zalijepiti ga. Ima ih u raznim promjerima, 6, 7, 8, 10.5mm.. Samo treba u vratu lule izbusiti istu takvu rupu i to je to.
Keep it simple!