Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Sherlock Holmes i lula

Zem

• **
    Peče me jezik
  • 143
Odg: Sherlock Holmes i lula
« Odgovori #15 u: 18. Kolovoz 2013, 13:02 »
Bas si me zainteresirao. Vidis, ja se isto ne sjecam nekog detaljnog opisa lula, kolko god bilo opceprihvaceno da je Holmes pusio lule. Price o Sherlocku Holmesu su bile objavljivane u magazinu The Strand. Price su bile popracene ilustracijama od Sydney Paget-a. Kako je A C Doyle bio ziv za to vrijeme, siguran sam da je bar u nekoj mjeri "odobravao" ilustracije.

Inace sam veliki obozavatelj prica o Sherlocku Holmesu i Hercule Poirotu. Miss Marple mi je uvijek isla na zivce, al to je sad nebitno :-)  Procitao sam sve sto su imali u mojoj lokalnoj knjiznici. Prije par godina sam kupio veliku, hardcover, knjigu od 600+ stranica koja sadrzi 37 kratkih prica, plus Baskervilski pas. Knjiga isto tako sadrzi svih 356 originalnih Sidney Paget ilistracija. Malo sam prolistao da vidim da li se na nekoj od slika pojavljuju lule. I gle! Opalio sam tri slike u 5 minuta listanja. Cini se da je doticni uzivao u nekoj vrsti straight billiard-a

Sulley

• *
    Bijeli zubi
  • 11
« Odgovori #16 u: 19. Kolovoz 2013, 20:58 »
kad se procitaju sve originalne price (mislim da imam istu tu knjigu :) )
dodje se do zakljucka da je holms pusio i lule i cigarete, i da se  lula u pricama i
ne potencira mnogo ... pusio je kao i svaki drugi dzentlmen u to doba ...
vise se potenciraju njegovi drugi poroci

holms pocinje da se vezuje za lulu sa filmovima
i tek tu holmsova lula postaje prepoznatljivo obelezje
kao i deerstalker kapa i karirani plast ...

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.282
« Odgovori #17 u: 10. Listopad 2013, 02:14 »
ha, jos jedan interesantan detalj...cini se da je pusio i meerschaum lule. Naime u jednoj prici postavlja pitanje Watsonu
 koliko u Londonu ima originalnih usnika od jantara...ocito je da je laznih bilo puno u dziru...
btw. zanimljivi su ovi drzaci za zar, medjutim u epizodi koju sam spomenuo nije se radilo o drzacima namijenjenim pripaljivanju duhana...

Inace Montecrista sam napustio...nisam dosao do poglavlja gdje se spominje sirijska latakija, premda se spominju svakojake cigare, lula i nargile. Roman nakon sto Edmond Dantes dolazi do blaga i uzima pseudonim Montecristo,
postaje trakavica dostojna "Dinastije". Dumas je imao i konkretne motive za oduziti pisaniju. Odlomci su izlazili
u jednom casopisu i cini se da su dobro placali...eto kako novac kvari umjetnost... :1:

Dawor

Žuti zubi
  • 532
« Odgovori #18 u: 15. Studeni 2013, 16:20 »
Jučer naišao na ovo u Lica riđokosih (Sherlock Holmes).

Pušit ću- odgovori on - To je problem za čitave tri lule pa vas molim da mi se u toku pedeset minuta ne obraćate.
On se slupča u svom naslonjaču i dignuvši svoja tanana koljena sve do orlovskog nosa, i tako ostane sjedeći, zatvorenih očiju, dok mu je njegova crna glinena lula strčala kao kljun neke neobične ptice.

leonhardy

• Istra
  • *
    Bijeli zubi
  • 84
  • život je lijep, sa lulom još ljepši
    • bellarte
« Odgovori #19 u: 04. Srpanj 2017, 11:30 »
..nekad dok bijah mlađi...i btw.nepušač,a to sam doduše i sad samo sam "hobist" u lulastvu...dok sam pratio avanture Sherloka Holmsa,bilo u pisanom a najčešce filmskom obliku...uglavnom me interesiralo oružje,pogotovo njegov revolver tzv.buldog..na lulu iskreno nisam obracao pažnju jer me nije zanimala  ,a sad je obratno... :61:

Majka

• Vodice, HR
  • **
    Peče me jezik
  • 116
« Odgovori #20 u: 15. Srpanj 2017, 21:51 »
..nekad dok bijah mlađi...i btw.nepušač,a to sam doduše i sad samo sam "hobist" u lulastvu...dok sam pratio avanture Sherloka Holmsa,bilo u pisanom a najčešce filmskom obliku...uglavnom me interesiralo oružje,pogotovo njegov revolver tzv.buldog..na lulu iskreno nisam obracao pažnju jer me nije zanimala  ,a sad je obratno... :61:
Mislis na Webley? Koristio je on par modela ako se ne varam...
“Well, it keeps my hands busy, and my mouth shut.”
-Exile

leonhardy

• Istra
  • *
    Bijeli zubi
  • 84
    • bellarte
« Odgovori #21 u: 19. Srpanj 2017, 22:09 »
Mislis na Webley? Koristio je on par modela ako se ne varam...
..mislim da je webly bulldog..,da,ako se ne varam..
« Zadnja izmjena: 19. Srpanj 2017, 22:15 od leonhardy »

Majka

• Vodice, HR
  • **
    Peče me jezik
  • 116
« Odgovori #22 u: 19. Srpanj 2017, 22:12 »
Da da, Webley Bulldog :)
-Exile

leonhardy

• Istra
  • *
    Bijeli zubi
  • 84
    • bellarte
« Odgovori #23 u: 19. Srpanj 2017, 22:18 »
Da da, Webley Bulldog :)
..malo sam izasao iz sheme..no pistolji i revolveri su mi bili opsesija...kada bijah mlađan momak ja.. :82:

Majka

• Vodice, HR
  • **
    Peče me jezik
  • 116
« Odgovori #24 u: 19. Srpanj 2017, 22:32 »
I meni su, jos jedan skupi hobby...
-Exile

leonhardy

• Istra