Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Malo arheologije - pomoć pri identifikaciji.

Pero68

• *
    Bijeli zubi
  • 2
Malo arheologije - pomoć pri identifikaciji.
« u: 18. Rujan 2020, 20:36 »
Pozdrav ekipi na forumu.
Imao bih pitanje u vezi ovog predmeta, možda netko zna o čemu se radi. Da li je ovo muštikla ili neka lulica? Ovoje već druga koju sam našao u rijeci Savi.
Obadvije su metalne, od bronce.
« Zadnja izmjena: 18. Rujan 2020, 20:56 od Pero68 »

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 492
Odg: Malo arheologije - pomoć pri identifikaciji.
« Odgovori #1 u: 19. Rujan 2020, 09:16 »
Nisam arheolog, ali mogu pogledati :82:

Nisam sad u mogućnosti detaljnije istraživati, ali evo nekih osnovnih smjernica...
Ovdje: http://piperson.org/download/ možeš skinuti knjigu "Lule iz muzejskih zbirki Srbije"
Na stranici 177 imaš malu brončanu lulu istih dimenzija H 2,5 cm; L 3,6 cm; R 1-1,5 cm i s istom ušicom za vezivanje.
Što se oblika tiče, na stranici 105 je turska glinena lula iz 19 st. sa istom rozetom ("diskastom bazom") na dnu.

Moja laička pretpostavka bi bila da je riječ o lijevanoj brončanoj luli iz 19. stoljeća, iz Srbije, Turske ili možda Bugarske.

BTW dobar ulov!  :2:

Pero68

• *
    Bijeli zubi
  • 2
« Odgovori #2 u: 20. Rujan 2020, 20:49 »
Hvala za literaturu. Mene zbunjuje što je ova manja i od te, naročito otvor za duhan ili za šta je već korišteno. Dimenzije ove lulice su:Visina: 18 mm., dužina: 23 mm., promjer otvora za duhan: 7.4 mm. Čini mi se da u nju stane duhana za dim - dva, ništa više. Otvor je premali za današnje filtere, ne može se staviti današnja cigareta. Po stilu izrade je definitivno turska i vjerojatno 19 st. Postoji li mogućnost da je korištena za pušenje nečega drugog?

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 492
« Odgovori #3 u: 25. Rujan 2020, 15:46 »
Nitko se ne javlja da proba dati svoje mišljenje :14:

Stvarno premale dimenzije za pušenje duhana. Od drugoga što bi se u to doba moglo pušiti, padaju mi na pamet jedino hašiš (s Bliskog istoka) i opium (s Bliskog istoka i Makedonije).
Za hašiš mi se također čini premala, a i ne znam jesu li i tadašnje lule za hašiš imale dodatni otvor kao današnje.
Što se tiče opiuma, nemam pojma iz čega se u to doba pušio opium u ovim krajevima.
A prilično sam siguran da u to doba, u ovim krajevima, pušenje ljekovitog bilja nije bilo toliko popularno da bi se izrađivale posebne lule za to.

Ukratko, nemam pojma :nezna: