Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Ekstra duvan za lulu iz 1940.

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 383
Ekstra duvan za lulu iz 1940.
« u: 04. Studeni 2017, 16:00 »
Naziv duhana: Ekstra duvan za lulu / Екстра дуван за лулу
Proizvođač: ne znam
Država proizvodnje: Kraljevina Jugoslavija
Godina proizvodnje: 1940. ili možda početak 1941.

Vijest iz onog vremena:
"Tobak za pipo. Monopolska uprava je dala danes v promet poseben tobak za pipe pod imenom »Ekstra duvan za lulu«. Prodajajo ga za 15 din v pločevinastih škatlicah po 50 g. Ta tobak je v glavnem tujega pridelka in pripravljen po zgledu zapadnih držav, kjer je tobak za pipo bolj uveljavljen kakor pri nas."
Večernik, Ljubljana 4.1.1940.

Na limenci nije navedeno tko je proizvođač. Mogu pretpostaviti da je Duvanska industrija Zrenjanin, no naravno nisam siguran.

Duhan je pakiran u plosnatu limenu kutiju s poklopcem na najužoj strani. Ne znam kakve je izvozne ambicije imao proizvođač, no čini mi se da jedino svemirci iz SF filmova imaju dovoljno duge i tanke prste da dohvate malo dublje u limenku.

Na prvim (predratnim) limenkama je ispisano "Ekstra duvan za lulu", "50 gr." i "din. 15", s jedne strane latinicom, s druge ćirilicom. Na bočnim stranama je bilo ispisano "Državni monopol Kraljevine Jugoslavije", opet, s jedne strane latinicom, s druge ćirilicom. Na poklopcu je bio grb Kraljevine Jugoslavije.

Nakon početka rata na ovim prostorima, duhan se i dalje proizvodio, s tim da su limenke izmijenjene tako da je nestala oznaka cijene, a mjesta na kojima je ranije bilo ispisano "Državni monopol Kraljevine Jugoslavije" i gdje je bio grb Kraljevine Jugoslavije su bila ispunjena smeđom bojom.

Ova moja limenka je očigledno predratne proizvodnje, te je neprodana dočekala početak rata i dolazak Talijana jer je preko natpisa "Državni monopol Kraljevine Jugoslavije" preljepljena naljepnica s natpisom "Monopoli di stato Italiani / Italijanski državni monopol", a preko jugo grba je naljepnica s talijanskim orlom s fasciom.

Toliko o limenci. A sad malo o duhanu.
Nemam super razvijeno osjetilo okusa i ne razlikujem fine nijanse u okusima, tako da nisam baš prava osoba za pisanje recenzija. Ne znamopisivati okuse i mirise tako da ih se može shvatiti. Također, jako je teško ocijeniti neki duhan nakon samo jedne ili dvije lule. Često potpuno promijenim mišljenje o nekom duhanu nakon što se malo dulje družim s njim.
Zato sam se tako dugo ustručavao pokušati napisati recenziju jer sam znao da će biti razočaravajuća.

Limenka je otvorena (nisam ja, otvorenu sam dobio), no puna je, čini se da nitko nije pušio taj duhan.
Malu količinu sam istresao iz limenke na papir (ono sa dugim i tankim prstima za izvlačenje iz limenke je bila šala :) ), i... duhan je, očekivano, strašno suh i prilično sitan, vjerojatno se s vremenom smrvio.
Miris... miris ne sliči ni na što na što sam naviknuo kod duhana. Pomalo asocira na kamfor. Toliko me podsjetio na miris kaputa nekog starog djedice da sam na prvu pomislio da je stvarno povukao miris iz ormara u kojem je proveo proteklih 3/4 stoljeća.

Pušio sam iz najmanje lule koju imam (na slici), takvog kakav je, nakon što se više od 75 godina sušio. Kao što i moglo očekivati, tako suh i smrvljen duhan gorio je prilično brzo i vrlo agresivno napadao jezik. Okus je... ne znam kako bih ga opisao... prilično oštar i grub. Potpuno različit od današnjih duhana. Neodoljivo me podsjeća na okus Cluba, zrenjaninskog duhana za lulu iz 80-tih.

Sve u svemu, jedno zanimljivo iskustvo. Limenku duhana staru 75 godina sa izvornim sadržajem mi je drago posjedovati, no pušenje tog duhana nije baš neki gušt.

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 634
  • Tko puši, dobar je u duši.
Odg: Ekstra duvan za lulu iz 1940.
« Odgovori #1 u: 04. Studeni 2017, 20:00 »
Wow. Moram priznati da me kao sakupljaca i ljubitelja starina ovo jako zainteresiralo. Pakovanje izgleda super, rado bih takvo sto htio posjedovati. Za duhan se vidi da je suv ko barut. Da je piksa mozda prezivjela neotvorena, vjerujem da bi duvan bio posve drukcijeg okusa. Ovako, ja se ne bih usudio ni probati ga.
U svakom slucaju, super zanimljiva stvar. Ukoliko se ikada, u nekom ludilu pokusas svega toga rijesiti, ozbiljan sam kupac.

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.265
« Odgovori #2 u: 04. Studeni 2017, 22:42 »
Zbilja raritet! Limenka je dragulj, a o duhanu je vec sve receno!

Majka

• Vodice, HR
  • *
    Bijeli zubi
  • 97
« Odgovori #3 u: 04. Studeni 2017, 23:31 »
Wow! Ozbiljan artefakt!

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 383
« Odgovori #4 u: 05. Studeni 2017, 11:09 »
Za duhan se vidi da je suv ko barut. Da je piksa mozda prezivjela neotvorena

Iz puke lijenosti nije me bilo volja ovlaživati dozu duhana koja stane u ovu minijaturnu lulu (žarnica promjera 13 mm, dubine 23 mm).
Limenka je puna, vidi se da ju je netko otvorio samo da vidi što je unutra :86:

Inače... mogu se povremeno po oglasima naći prazne limenke, valjda su preživjele tako što je netko u njima držao neke sitnice, ali nigdje nisam vidio ovu varijantu sa talijanskim naljepnicama.

The Dude

• **
    Peče me jezik
  • 277
« Odgovori #5 u: 09. Studeni 2017, 04:03 »
Super stvar ako ništa zbog kutije, naravno nebi to pušio ali za kolekciju dušu dalo  :39:

leonhardy

• Istra
  • *
    Bijeli zubi
  • 76
  • život je lijep, sa lulom još ljepši
    • bellarte
« Odgovori #6 u: 10. Studeni 2017, 23:48 »
Zanimljivo...no samo za gledanje  :65:  :82:

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 383
« Odgovori #7 u: 11. Studeni 2017, 08:14 »
Zanimljivo...no samo za gledanje  :65:  :82:

Nudio sam ga kolegama lulašima, ali nitko nije bio dovoljno odvažan :)

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 634
  • Tko puši, dobar je u duši.
« Odgovori #8 u: 11. Studeni 2017, 17:17 »
Ako ga baš želiš pušiti, možda nije odveć loša ideja dodati ga malo nekoj virginiji ili latakiji, dok puniš lulu. No taj duhan je ionako već muzejska stvar; ostaviti ga takvog kakav jest, u toj divnoj kutiji, već je dobro odrađen posao.