Svi, koji koristimo lule u principu jih čistimo kako treba, pazimo na njih, održavamo i sve to.
Ali s vremena na vreme, treba lulu dati ispolirati (ako je lula podvržena suncu, glava i ustnik je več izgubilo svoj sijaj) i sve je to vezano na trošak.
Dobro, kod našeg g. Dreiera u Grazu da se i to napraviti, ali treba iči do Graza, imati onu naljepnicu (čak za dvije države, nažalost, osim ako se ide isključivo starim cestama), platiti poliranje, nešto kupiti, popiti, pojesti, pogledati.....u svakom slučaju, trošak.
Iako smo pušači lula poznati po tome, da ne gledamo baš na neke troškove, kad je u pitanju naše zadovoljstvo, ipak ima računice, ako sami napravite sebi mašinu za poliranje.
Znam, u svakom OBI-ju ili BAUHAUS- se može nači mašina za nekoliko eura, ali ipak je bolje taj novac potrošiti na duvan. Kako?
Lijepo. Trebate imati (a možda ima vaš prijatelj, kao u mom slučaju) jedan sklop onog ventilatora, koji se ljeti upotrebljava za kao hladjenje zraka u ljetnoj žegi, a ne treba mu više, jer je klima ipak bolje rješenje. Ne treba nikakve prepravke na njemu, jer su mu obrtaji idealni za poliranje (poliranje se ne radi pritiskom, nego laganim dodirivanjem polirne glave, koja ima več nanesenu pastu).
Za nanos upotrebljavam (za ebonit, cumberland) Denicare mundstuck pastu (neugodan miris, tvrda za nanošenje, na dohvat ruke kod g. Dreiera, neizogiban trošak), koju nanesem tanko na ustnik (valjda je prava riječ???), pustim nekoliko minuta da "legne" i onda pažljivo ispoliram.
Za ustnike iz akrila, to u principu odpada, ustnik treba samo s vremena na vreme lagano polirati sa jednom od krpica, koje nudi Dunhill, Stanwell i slični, tu nam mašina u biti ne treba.
Ako je ustnik več dosta izgubio na boji i ima neugodan miris, zelenu boju, onda ga treba prvo lagano i to ručno, ispolirati sa nekom smjesom, koja miriše na sapun i koju proizvodjač zove "Universalstein" i kako znam, ima ga u Hrvatskoj, nije u prostoj prodaji, ali se ga naručuje preko interneta. (cijena mu je dosta visoka, oko 20€, ali se isplati taj trošak, može se ga koristiti u domačinstvu za poliranje svega i svačega, tako, da imam ja svoju kutiju a supruga svoju, pa mi je malo čudno, jer se moja brže prazni nego njezina).
Uz dozu dobijete i spužvicu ili dvije, ovisi o narudžbe, koju samo navlažite običnom vodom, prodjete preko tog kamena(?) i dobijete bjelu pjenu i sa tom spužvom ispunjeno sa pjenom, polako idete preko ustnika toliko dugo, da on dobije onu svoju gadnu, sivu boju ebonita. Isperete pod vodom, dobro osušite i onda dodje na red poliranje.
I vidi čuda: ustnik kao nov!
Isto je sa glavom lule. Ja lično koristim pastu za poliranje od Dunhill-a, isto se dobije u Grazu kod g. Dreiera, ali za koji vrlo sumnjam, da je to obična pasta za čiščenje cipela, barem u odnosu na miris paste. Probao sam sa bezbojnom za cipele i rezultat je potpuno isti.
Jasno, ako je glava lule toliko istrošena, da treba potpunu prenovu, onda je treba obrusiti (sa metalnom spužvicom najfinijeg sastava, koju inače koriste naše supruge za čiščenje delikatnih lonaca, dok mi uživamo u dimu), onda treba nanijeti novi bajz (boju), polirati, nanjeti vosak (carnauba ili pčelinji, zavisi od osnove) i napraviti iz starog novo.
Isto je sa lakiranjem, ako je glava bila lakirana.
Poslije nanošenja boje, nanosi se tanak sloj lanenog firneža (Leinoelfirnis), koji se upije u briar i treba pustiti da se suši najmanje deset dana. Onda se prvo ispolira pa nakon toga se nanosi šelak (Schellackmattine) kao osnova za konačno poliranje. Nanosi se sa vrlo mekanim čopičem i nakon kratkog vremena sušenja, polira se, da se odstrani svaka pega sa luline glave.
Onda dodje na kraju carnauba ili koji drugi vosak.
Tako možemo sami, uz malo ručne spretnosti i sa vrlo malim troškom napraviti sebi malu radionicu (u podrumu je najviše mira i uz dobar omiljeni duvan i čašicu opojnog nam dragog ukusa, uz dobru glazbu, kasno u noč.....romantika sa lulom) i uživati u svom radu. I polako sa vježbom postajemo mali umjetnici u održavanju. U mojoj su kolekciji lule stare više od dvije decenije, a su kao nove na izgled.
A i to je mali ponos, zar ne?

Evo fotki za lakšu predstavu. Ako ima bilo tko pitanja, slobodno mi pišite na charliemajl@gmail.com i rado ču vam odgovoriti. Puno pozdrava svima i nadam se, da če nekome koristiti ovaj spis.
polirmašina napravljena od ventilatora


pasta za poliranje ustnika

razlčite polirne glave, promijer 16 cm, napravljene iz krpe za brisanje u kuhinji (cijena za pakung 0,30€, u pakungu dva komada, trebate dva pakunga)

mala priručna radionica, dio obaveznog pribora za rad

drugi dio obaveznog pribora za male popravke na luli

universalstein
