Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Pozdrav svima

Machiavelli

• *
    Bijeli zubi
  • 4
Pozdrav svima
« u: 08. Veljača 2018, 15:26 »
Pozdrav svima od jednog atipičnog člana foruma. Zovem se Marko, imam 28 godina i "dolazim" iz Crne Gore. Zakleti sam protivnik cigareta ali zaljubljenik u lule. Nedavno sam čitao tekst na nekom portalu, slučajno guglajući, o čovjeku koji proizvodi prava remek dijela. Daljim istraživanjem došao sam do ovog foruma, ukapirao da je to član" Dotter". Tako sam se i registrovao. Nikad nijesam pušio, nemam kolekciju lula, imam jednu kinesku koju često vrtim onako "na prazno" , ali sam veliki zaljubljenik u lule i volio bih da jednom i sam izradim neku za sebe. Nakon detaljnog češljanja foruma sve više me privlači ovo i vjerujem da ću u doglednom periodu nabaviti neku adekvatnu lulu i duvan od kojih će sve dalje krenuti.
O meni bih još rekao da sam uzgajivač brade, bavim se fotografijom, znam par akorda za gitaru i zavisnik sam od twittera.
Nadam se lijepom druženju.

Sent from my Redmi Note 5A using Tapatalk

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 426
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #1 u: 08. Veljača 2018, 15:57 »
Dobro došao  :mase:

O Dotterovim radovima možeš vidjeti nešto više na njegovim web stranicama www.dotterpipes.com a i viđa ga se po forumu...  :2:

Boka

• DE
    Žuti zubi
  • 695
  • Tko puši, dobar je u duši.
« Odgovori #2 u: 08. Veljača 2018, 17:33 »
Marko, dobro nam došao!  :piperson3:
Fino si se predstavio, jedino ti ovo o ovome Žumanjku ("Dotter") i nije nešto.  :lula7: :lula7: :lula7:  :9:

sesapipes

Lulaš prve klase
  • 2.286
« Odgovori #3 u: 09. Veljača 2018, 08:05 »
Dobrodosao! :61:

franc

• Zagreb
  • **
    Peče me jezik
  • 115
« Odgovori #4 u: 09. Veljača 2018, 12:19 »
Dobrodošao!
Don't be hasty

Machiavelli

• *
    Bijeli zubi
  • 4
« Odgovori #5 u: 09. Veljača 2018, 22:48 »
Hvala svima na dobrodošlici. Sad bih vas pitao jedno pitanje, da ne otvaram novu temu. Kapiram da je sve individualno što se ukusa tiče ali da li bi mi mogli preporučiti neku laganu vrstu aromatičnog duvana koji bih poručio i sa kojim bih počeo? I da li na duvanu postoje neke oznake koje označavaju jačinu? Ups, to su dva pitanja i to amaterska. Ne zamjerite :)

franc

• Zagreb
  • **
    Peče me jezik
  • 115
« Odgovori #6 u: 10. Veljača 2018, 23:46 »
Ja bih ti preporučio od MacBarena original choice. To je fini lagani aromatik baš za početnike.
Don't be hasty

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 426
« Odgovori #7 u: 11. Veljača 2018, 08:21 »
Prenosim ovaj tekst iz neke druge teme, što sam pisao početniku koji voli umjetne aromatike s okusom vanilje, a nije probao ništa drugo.

Probaj nabaviti još neki aromatik s umjetnom aromom. Ja baš ne volim takve duhane pa ne znam što bih preporučio, ali recimo, pošto su najpopularniji okusi vanilla i cherry, probaj npr. Borkum Riff: CHERRY CAVENDISH
Borkum Riff mi je prvi pao na pamet jer je najčešći. Netko tko voli vanillu, trebao bi probati i cherry, pa uzmi nešto na čemu piše "cherry".
Napomena: koliko vidim, BR-ovi Vanilla i Cherry su preimenovani u Sungold i Ruby.

Uzmi i MacBaren: ORIGINAL CHOICE Uvijek ga preporučuju počletnicima.

Probaj zatim i neki prirodni aromatik. Moja preporuka je MacBaren: MIXTURE SCOTTISH BLEND i/ili MacBaren: PLUMCAKE

Nakon toga, probaj još i virginiju, npr. za početak MacBaren: VIRGINIA N°1

Scottish, Plumcake i Virgina No.1 su tipični predstavnici svojih vrsta, relativno lako dostupni i neskupi.

I na kraju još i neku latakijsku mješavinu.

Tek kada isprobaš te osnovne tipove duhana možeš znati u kojem smjeru trebaš tražiti dalje.
I svakako izbjegavaj bilo koji od Tobacco Galleria ili Super Value duhana!

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 426
« Odgovori #8 u: 11. Veljača 2018, 08:35 »
Sljedeći tekst prenosim iz knjige Moj najbolji priručnik o pušenju lula za početnike, a može i za one koji to više nisu

Kako bi se lulašima olakšalo snalaženje u gomili raznovrsnih mješavina duhana, duhani se klasificiraju prema tri osnovne osobine: Body, Aromatic taste i Room note.
Za svaku od tih osobina postoji skala sa pet stupnjeva: (1) Low, (2) Mellow, (3) Balanced, (4) Distinct, (5) Intensive. U prijevodu: (1) Nisko, (2) Blago, (3) Uravnoteženo, (4) Izrazito, (5) Intenzivno.
Neki duhani, poput onih koje proizvodi Scandinavian Tobacco Group imaju te brojke navedene na pakiranju za sve tri osobine, a neki, poput onih koje proizvodi Mac Baren imaju oznaku intenziteta samo za „body“ (jakost duhana).

Body, odnosno jakost, odnosi se na dubinu i punoću okusa. Uglavnom, vrste duhana upotrijebljene u mješavini određuju jakost. Primjerice, cavendish daje nizak (1) stupanj okusa, dok mješavina u kojoj prevladava latakia ima intenzivan (5) „body“.

Aromatic taste, odnosno aromatični okus, opisuje u kojoj mjeri okus pridodane arome, poput npr. vanilije, dolaze do izražaja pri pušenju.

Room note, odnosno miris koji ostaje u prostoriji nakon pušenja, opisuje koliko je izražen miris koji ostaje u prostoriji nakon pušenja. U načelu, intenzivnije „tijelo“ i intenzivniji aromatični okus ostavljaju intenzivniji miris za sobom.

Ako pod jačinom misliš na podatke o količini katrana i nikotina u duhanu, toga na pakiranju duhana za lulu nema niti je bilo.
Mislim da tih podataka više nema niti na cigaretama.

Uglavnom, količina nikotina i šećera ovisi najviše o sorti duhana. Vidi Osnovni tipovi duhana za lulu

U načelu, duhani burley, kentucky i perique imaju više nikotina i manje šećera.
Virginije i orijentali, tu spada i latakija, imaju manje nikotina i više šećera.
Aromatici se temelje na virginiji jer je najjeftiniji duhan, a umjetne arome i tako prekrivaju prirodni okus duhana.

Također, količina nikotina i šećera ovisi i o načinu sušenja duhana.
Flue cured duhani sušeni toplim zrakom u zatvorenim sušionicama imaju manje nikotina i više šećera.
Fire cured, air cured, te prešani i fermentirani duhani imaju više nikotina i manje šećera.

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.411
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #9 u: 11. Veljača 2018, 11:59 »
Bok i dobrodosao na forum!
Hvala ti na lijepim rijecima za moje lule, cijenim to!
Imas ti i u Crnoj Gori vrhunskog svjetski poznatog majstora, dragog prijatelji Abi Natura.
Uzivaj u luli!
Keep it simple!

Machiavelli

• *
    Bijeli zubi
  • 4
« Odgovori #10 u: 11. Veljača 2018, 14:31 »
Hvala svima na odgovorima!

Machiavelli

• *
    Bijeli zubi
  • 4
« Odgovori #11 u: 11. Veljača 2018, 14:32 »
Bok i dobrodosao na forum!
Hvala ti na lijepim rijecima za moje lule, cijenim to!
Imas ti i u Crnoj Gori vrhunskog svjetski poznatog majstora, dragog prijatelji Abi Natura.
Uzivaj u luli!
Nijesam imao pojma, a čovjek je čak u Baru, praktično u komšiluku. Zahvaljujem na informaciji.

Dotter

• Zagreb/Samobor
  • *
    Direktor svemira
  • 8.411
  • Pipe(smoker/maker)
    • Dotterpipes
« Odgovori #12 u: 11. Veljača 2018, 18:47 »
Abi je odlican covjek, javi mu se i pozdravi ga u moje ime!
Keep it simple!

senka

• *
    Oblak dima
  • 1.348
« Odgovori #13 u: 12. Veljača 2018, 14:54 »
dobrodosao  :61:
Beyond Ideas Of Right Doing and Wrong Doing There Is A Field, I'll Meet You There - Rumi

spori

• Rijeka
    Oblak dima
  • 1.869
« Odgovori #14 u: 12. Veljača 2018, 15:32 »
Dobrodošao   :61:
Sporost je vrlina.