Opustite se uz lulu!
Piperson Smoking Pipe Lounge

Lula o kojoj ništa ne znam :)

Jaffa_machoMan

• *
    Bijeli zubi
  • 3
Lula o kojoj ništa ne znam :)
« u: 18. Lipanj 2017, 18:32 »
Bok ekipa :67:
Vec duze vrijeme se spremam na kupovinu prve lule i igrom slucaja jucer sa prijateljem na kavi spomene on kako je dobio dvije stare lule. Naime umro mu je prijateljev deda te su našli u ladici 4 komada lula. Sve 4 imaju isti pečat "bruyere garantie". Lule su navodno pripadale dedi koji ih ima iz 2. svj. rata. Na lulama se ne nalazi nikakav drugi natpis.
Zna li netko možda nešto o tome? Evo i par slika lule koju sam ja dobio. Još jedna nepoznanica je ta što je to kad se lula rastavi? Ovaj "šarafić". Pretražio sam net ali ništa otkrio :D

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 337
Odg: Lula o kojoj ništa ne znam :)
« Odgovori #1 u: 19. Lipanj 2017, 12:02 »
Oznake "bruyere garantie" koriste se na jeftinim lulama niže klase. Proizvođači lula dobre reputacije neće na lulu napravljenu od manje kvalitetnog komada korijena vrijesa staviti svoje ime, već će ju označiti tim generičkim natpisom. Dakle, nije neka kvaliteta, ali to ne znači da se iz njih ne bi moglo dobro pušiti.
Zovu ih i "basket pipes". Naime u vrijeme kada se prodavalo više lula nego danas, trgovine su ih prodavale nabacane u košari.
Lule s tim natpisom, stare 40-50 ili više godina, korištene kod nas, su najčešće proizvedene u Čehoslovačkoj ili Istočnoj Njemačkoj od vrijesa iz Albanije.
Ovu konkretnu lulu, (meni) neobičnog oblika, nemam pojma gdje bih svrstao.

Metalni dio unutar usnika, "stinger", namijenjen je za hlađenje dima i uklanjanje katrana. U današnjim lulama u te svrhe se uglavnom koriste filteri.

leonhardy

• Istra
  • *
    Bijeli zubi
  • 38
  • život je lijep, sa lulom još ljepši
    • bellarte
« Odgovori #2 u: 20. Lipanj 2017, 11:14 »
Tako je,ako je taj natpis nije neka vrijednost..materijalna,no mozda je lijepa uspomena...ja imam dvije brijarke,obje s buvljaka...i obe koristim u svakodnevnoj rotaciji,jednu cak i visekratno na dan..obzirom da me kostala 30 kn,a puši se ko "velika"...za tvoj pocetnicki staz vise nego korektna..mozda ne bi bilo lose ocistit ju sa soli i alkoholom...ima o tome savjet tu ,ako ne pitaj..i uživaj :77: :82: :88:

Karlo

• Zadar
    Opečen mi jezik
  • 337
« Odgovori #3 u: 21. Lipanj 2017, 10:02 »
Jedna od mojih prvih lula je stara "bruyere garantie". Nije za u kafić ili pokazivanje među kolegama lulašima, ali što se pušenja tiče, odlična je.

Jaffa_machoMan

• *
    Bijeli zubi
  • 3
« Odgovori #4 u: 21. Lipanj 2017, 12:49 »
Hvala puno na pojašnjenju  :67:
Danas slijedi čišćenje i onda samo dimljenje  :lula14:
A dok se ufuram past će i neka kupovina za pokazat  :61:

leonhardy

• Istra
  • *
    Bijeli zubi
  • 38
  • život je lijep, sa lulom još ljepši
    • bellarte
« Odgovori #5 u: 21. Lipanj 2017, 18:19 »
Nemoras žurit sa kupovinom...dok ne savladas tehniku,je da nije voznja aviona ali ipak....asim ako baš nisi pri visku love...bolje za pocetak upecaj neki fini duhan... :77: